"Lux ex Silesia" dla prof. Mieczysława Chorążego

Podczas międzyuczelnianej inauguracji roku akademickiego abp Wiktor Skworc wręczył nagrodę „Lux ex Silesia”.

2018-10-16

Po Eucharystii w katowickiej katedrze sprawowanej przez biskupów z Katowic, Gliwic i Sosnowca oraz kapłanów zaangażowanych w pracę na wyższych uczelniach metropolita katowicki wręczył światowej sławy onkologowi prestiżową statuetkę „Lux ex Silesia”.

Prof. Chorąży odbierając wyróżnienie mówił, że „przyjmuje je z wielką pokorą i z wdzięcznością”. – Na liście wyróżnionych do tej pory osób, znajdują się naprawdę znakomici ludzie – ja im nie dorastam. Wśród obecnych zaś mieszkańców Śląska, znajdują się ludzie, którzy dużo bardziej ode mnie zasługują na tę nagrodę – powiedział tegoroczny laureat „Światła ze Śląska”.

W krótkich słowach zwrócił się także do współpracowników z Zakładu Biologii Nowotworów gliwickiego Centrum Onkologii. Wspomniał również o swojej nieżyjącej już żonie, która „nosiła ten trud opieki nad domem, dzięki czemu była możliwość oddania się pracy naukowej”.

Prof. Krzysztof Składowski, dyrektor gliwickiego Centrum Onkologii wygłosił laudację na cześć prof. Chorążego. Mówił w niej, że to dzięki ludziom, których spotkał na swojej drodze laureat nagrody sprawili, że wybrał naukę. – To ludzie nauczyli go patrzeć na życie refleksyjnie, twórczo, twardo ale i życzliwie – mówił.

Wcześniej podczas Eucharystii w homilii bp Jan Kopiec z Gliwic podkreślał, że „mądrość ma nas prowadzić w kierunku świętości”. – Szczęśliwy człowiek, który mądrością się zachwyci i wie, że berła, zaszyty… są na drugim planie. Powinny służyć tej Mądrości – mówił.

Przy katedralnym ołtarzy był także obecny bp Grzegorz Kaszak z Sosnowca oraz abp senior Damian Zimoń wraz z biskupami pomocniczy z archidiecezji katowickiej. Mszę św. koncelebrowali księża pracujący na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach oraz innych wyższych uczelniach, przełożeni Wyższego Śląskiego Seminarium Duchownego oraz duszpasterze akademiccy.

Prof. Mieczysław Chorąży urodził się w 1925 w Janówce koło Białej Podlaskiej. Jako 17-latek został żołnierzem Armii Krajowej. Podczas walk o stolicę został poważnie ranny. Po wojnie ukończył studia medyczne i został skierowany do pracy w Państwowym Instytucie Przeciwrakowym w Gliwicach. Jest uważany za twórcę polskiej szkoły biologii nowotworów.

Nagroda „Lux ex Silesia” jest przyznawana od 1994. Otrzymują ją osoby, które w swej działalności naukowej lub artystycznej ukazują wysokie wartości moralne i wnoszą trwały wkład w kulturę Górnego Śląska. Wśród laureatów są m.in. Wojciech Kilar, abp Alfons Nossol, ks. Remigiusz Sobański, abp Szczepan Wesoły czy prof. Jan Miodek.

ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ

ZOBACZ TRANSMISJĘ

Aktualności